Do Aleje Knínice se sadařkou Kristinou Kadlecovou (dáma v zeleném) jsme poprvé sázeli v úplné zimě. Nejvhodnější doba na výsadbu je podle jejích zkušeností od října do února. To jsme zužitkovali pro zvládnutí běžného strachu z fyzické práce i ze zimy a výsledek se dostavil - silný radostný zážitek a 19 budoucích vysokokmenných stromů je v půdě....

Roubujme přátelé, ať nám to jde nebo ne! Jabloně, švestky, kaštany, ořechy, třešně, višně, broskve, meruňky, všechno! zkoušejme to, dokud si to nesvojíme, nebo se neproměníme v prach.
Na Malé jižní stráni zatím roubujeme pouze kleštěmi (práce s nožem a jeho precizní ostření nás teprve čeká) a také pouze přímé roubování bez přechovávání roubů v...

Alej Knínice má nyní asi 64 stromů, sázeli jsme v průběhu posledních tří let. Už jsme zjistili, že výsadbou to teprve začíná. Letos to od nás chce okopání, vypletí, dodávku živin (soused v obci má koně a vydatně podestýlá), opravit ochrany a také jednoduchý řez na podporu kosterních větví.

Výsledkem této jarní práce (a letošní jaro nás teplotně pěkně vycvičilo) má být dalších 15 vysokokmenných stromů v Aleji Knínice a její pravidelná jarní údržba. Vysadili jsme tentokrát pouze tzv. podnože, na které roubujeme místní vytipované odrůdy - některé dle pomologického určení z loňska, některé jednoduše na doporučení starousedlíků a sousedů....

Navazujeme na pomologické určení a ošetřující citlivý řez u vybraných starých cenných jabloní v krajině kolem Knínic a Zubrnic. Plodící a zdravé stromy pomologicky určil Ing. Ondřej Dovala, znalec a mistr řezu starých odrůd.

O rok později sázíme znovu, tentokrát po dohodě s vlastníky okolních pozemků začínáme na protější straně silnice - terén ustupuje níže, takže stromky mají opravdu vysoký kmen :)

Přivážíme první pečlivě vybrané vysokokmenné stromy z ovocné školky Schwarz Baumschule a od pana Bočka. Sázení je pro nás náročné ale skvělé, vzniká téměř celá jedna strana budoucí aleje.