Resuscitace návse, náměstí, svého centra, II. epizoda

21.03.2023

Druhá z pěti zpráv o oživení návse naší příhraniční obce. Vycházeli jsme z toho, že skoro všude jsou tato centrální místa zanedbaná a projíždí se kolem nich autem pryč - tudíž pozornost lidí a investice jsou přirozeně zaměřené na asfalt a beton. Cesty a pohybování z místa na místo je důležitá součást života, ale ještě větší váhu má život v místě, tedy investice do veřejných společných prostor určených pro pěší.

Narazili jsme na grant, jehož cíl je na první pohled dost prostý: aby lidé v malých obcích všude po Evropě měli radost ze svého místa a chtěli svou návsí nejen projíždět autem někam pryč, ale také se na ní skutečně potkávat a společně se bavit, společně trávit čas a díky tomu navázat nové sousedské vazby.Grant byl přes MAS (potažmo SZIF, tzv. PRV - podpora rozvoje venkova). 80% nákladů dává fond a pouze zbývajících 20% doplácí obec ze svého rozpočtu. 

O grant jsme nemohli žádat přímo my jako občanský spolek (jsme v roli partnera projektu), ale spolupráce s obcí byla prima - zastupitelstvo po jednání schválilo 20% spoluúčast na projektu a obec podala i vlastní žádost. U schvalování spoluúčasti starosta požádal o vyjádření více lidí z obce, což nám přišlo jako správné a dávali jsme sousedům vědět, aby se sami na radnici ozvali, zda chtějí náves rekonstruovat. V našem případě je to ještě okořeněné tím, že obec je dlouhá a má dvě návse - pro někoho byla ta hlavní náves na první dojem moc daleko.

Tento a podobné granty stále běží, takže opravujme veřejné prostory o 106! Příště chceme napsat o konkrétních pracech, které jsme vybírali vcelku jednoduše - podle toho, co grant podporuje.