Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří

Začnu pěstovat! Plán zahrady, vytvoření záhonů a výsev, výsadba

Dvoudenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě, CHKO České středohoří


Účast na kurzu byla pro mě po všech stránkách velmi obohacující. Dozvěděla jsem se zásadní informace o přírodním zahradničení obecně i rostlinách na své zahradě. 

Obě lektorky jsou odbornice a neúnavně odpovídaly na dotazy. Vyzkoušela jsem si nové postupy přímo na místě. 

Eva


Termíny dvoudenních kurzů na rok 2023 zveřejníme již brzy


Představení kurzu

Představíme si a prakticky zakusíme vybrané principy třech možných způsobů přírodního pěstování zeleniny. Z kurzu si odnesete individuálně zkonzultovaný plán/design své zeleninové zahrady, dobrý výsevní kalendář, přehled osvědčených smíšených kultur, teplot klíčení, přírodního léčení rostlin, a další. 

Vše bude hodně praktické, uvidíme to a vyzkoušíme přímo v inspirační zahradě. Budeme se zaměřovat na to, co je pro jednotlivé účastníky důležité - začneme již dotazníkem před kurzem. Kurz stavíme pro ty, kdo chtějí poznatky rovnou uplatnit, má pomoci k radostnému pěstování již v této sezóně.

Zaujalo mě, že kurz nabízí více pěstitelských směrů a jde k podstatě věci: pěstování zeleniny a plný záhon. Popis kurzu zkrátka sedí a odlišuje od ostatních. 

Dostala jsem odpovědi na všechny své otázky a mnohem víc. Pobýt v krásné funkční zahradě (kde se dá všechno ochutnat) a osobně sdílet zkušenosti, bylo radostné.

Hanka

Naučíte se základní pravidla umístění zeleninové zahrady a jejích praktických prvků (např. skleník, závlaha, kompost...), založit záhon bez rytí a jak o něj dál pečovat. Naučíte se, co dělat se záhonem, který stále zarůstá plevelem. Poznáte obecné postupy výsevu a výsadby zeleniny i nároky konkrétních druhů. Naučíte se základy smíšených kultur, osvojíte si dovednost sít a sázet mezi-zeleninu a udržovat záhony stále plné. Poznáte nejdůležitější pravidla a zásady pro pěstování vitální zeleniny. Seznámíte se s vybranými druhy "škůdců" a "nemocí" a se způsoby prevence a léčení v přírodní zahradě.

Nejcennější pro mě bylo prakticky si to vyzkoušet - osít a osázet si záhon během kurzu! 

Jiří


Kurz je určen začátečníkům i pokročilým zahradníkům, všem kteří si chtějí založit nebo již provozují zeleninovou zahradu, chtějí o ni pečovat udržitelně a v souladu s přírodou a vypěstovat si vlastní zeleninu v malém i větším (samozásobitelském) rozsahu.

Kurz Vás podpoří v tom, abyste si navrhli zahradu na míru sobě (dle svého osobního nastavení) i v rámci podmínek Vašeho pozemku, časových možností a cílů.

Forma kurzu, před-dotazník

Kurz je kromě zkušeností lektorek založen na vzájemném sdílení poznatků všech účastníků (i začátečníků). Má být vysoce praktický a užitečný - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem 14 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které v zahradě řešíte, na které se chcete zaměřit.


Program kurzu, základní časová linka

SOBOTA

8.30 Úvod, krátké vyhodnocení před-dotazníků

9.00 Představení vybraných principů permakultury, biodynamického zemědělství a zahradničení bez rytí

10.00 Založení záhonu bez rytí a jeho následná údržba, příprava záhonu na setí/sázení a způsoby výsevu a výsadby

12.30 Oběd (povídání a volná reflexe)

14.00 Pokračování výsevu a výsadby a praktické zkoušení: nároky vybraných druhů zelenin, smíšené kultury, setí a sázení mezi zeleninu, stále plné záhony

15.30 Prevence, škůdci a nemoci rostlin v přírodní zahradě

18.00 Večeře

od 19.00 rozšiřující večerní blok (může být dobrovolný)

NEDĚLE

8.30 Restart

9.00 Design vlastní zeleninové zahrady: umístění, základní praktické prvky (skleník, cestičky, voda v zahradě...) a individuální konzultace Vašeho plánu

11.30 Individuální upřesnění vašich plánů designu a dotazování ve skupinách

12.30 Oběd

13.30 Reflexe a uzemnění kurzu: co z představených informací a postupů mohu začít používat ve své zahradě; zopakovat si důležité poznatky a ověřit jejich porozumění ve skupinové/společné diskusi; provázat získané poznatky se svým plánem/designem své zeleninové zahrady

16.00 Závěr

Lektorky

Radka Formánková

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování během růstu. Semenaří vybrané druhy organických a původních zelenin.

Od mládí mě baví zdravé vaření z kvalitních surovin, domácí přírodní kosmetika, ekologie zemědělství a krajiny. 

S manželem zakládáme environmentální a rozvojové centrum s cílem inspirovat a vést pěstitele k ekologicky udržitelné produkci potravin.


Radka Janďourková

Od roku 2012 se zabývá navrhováním a vytvářením zahrad. Profesně jí zajímá oživovat místa, půdu a vodu, přinášet rozmanitost květin, stromů a tím i hmyzu, ptactva a dalších živočichů. Pozorovat vztahy v zahradě a inspirovat lidi, aby ke všemu živému přistupovali s láskou a úctou. Pracovat v udržitelném módu (hledat jednoduchá řešení a pracovat tak akorát, abychom si to stále užívali), i s ohledem na zdroje (voda, půda, materiály ke stavbě atd.).

Od dětství trávím na zahradě mnoho času s rukama v hlíně. Zpočátku mě učili prarodiče ve své užitkové zahradě a máma mi předala svou lásku ke všemu, co kvete, voní a přináší krásu. 

Na to jsem navázala studiem Zahradnictví na ČZU v Suchdole, permakulturními kurzy s Jaroslavem Svobodou a rozsáhlým kurzem v německé komunitě Sieben Linden.


Informace, organizace, přihlášení

CENA DVOUDENNÍHO KURZU je 3.750,- včetně krásné vegetariánské stravy, bez ubytování. Kurz je pro skupinu 8-12 lidí, aby bylo na každého dost prostoru. Rezervační poplatek 1.500,- zašlete na 304191838/0300, do informací pro příjemce uveďte své jméno a příjmení. Poplatek je nevratný 14 dní před kurzem; pokud se kurz nemůže uskutečnit, např. Covid, vracíme zálohu, nebo nabízíme nový termín.

Na kurz se přihlaste emailem na spolek@malajiznistran.cz, do předmětu uveďte prosím typ a termín kurzu. Zpět Vám přijde potvrzení o přihlášení a žádost o zaplacení rezervačního poplatku.

Místo workshopu: Knínice č.p. 110, Lovečkovice 411 45; na horním konci obce - místo v mapě,  případně volejte na tel. číslo 602 746 524, nebo 602 612 445.

Jídlo: zajištěný vegetariánský oběd s prvky ajurvédské kuchyně (oba dny), svačina, lehká večeře (polévka, pomazánky, kváskový chléb). Vaříme ze zeleniny z naší zahrady a z dalších lokálních produktů (vejce, ovčí sýry). Pokud máte speciální dietu, dejte nám o tom vědět, domluvíme se.

Parkování: parkujte prosím na vjezdu k zahradě, kdo se nevejde s tím se na místě domluvíme :)

BUS, pozor nejezdí to tak často: přes Litoměřice, nebo Ústí nad Labem do zastávek Lovečkovice, Knínice (cca 250m pěšky) či Lovečkovice, Knínice, rozc. (cca 1km pěšky). Vlak (pozor, nejezdí to tak často): přes Ústí nad Labem, tam přestup na BUS viz. výše.

Ubytování například:

Ubytovna skanzen Zubrnice , Farma Žampach Verneřice , Ubytování Jurta Nebočady

Těšíme se na viděnou!