Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří. Centra vzdělávání o tom krásném, co tvoří člověk a příroda spolu.

Citlivý řez stromů s Kristinou a Jakubem

Jednodenní kurz zimního řezu jádrovin v Aleji Knínice, CHKO České středohoří

Sobota 25. února 2023
 

Co když budeme mít cit pro řez, budeme vědět kdy a jak se o vysazený strom postarat, a budeme mít správné nářadí, které si umíme ostřit ? Na tomto kurzu se vše prakticky zkouší, trénuje se dvěma lektory, je to instruktážní a veselé. Aby to i po letech k něčemu bylo . 

Jakub Formánek


Cílem kurzu je naučit se základy přirozeného a citlivého řezu ovocných stromů v sadu i v krajině. Správně založit korunku, ujasnit jak a kdy řez správně provádět, vědět na co si dát pozor a osvojit si důležité technické dovednosti k řezu i k údržbě nářadí. Kurz probíhá v Aleji Knínice, kde jsou jabloně, hrušně, třešně a ořešáky stáří 1 - 5 let. 

Program kurzu citlivého řezu

9.00 Úvod, občerstvení

9.30 Dopolední blok uvnitř v teple s pauzou na kávu, čaj. Teoreticky probereme základní souvislosti stavby, růstu a plodnosti ovocných stromů, abychom věděli proč a jak je citlivě ošetřovat. Kurz bude zaměřen na výchovný řez mladých stromů, založení stabilní koruny a předcházení poškození stromů v dospělosti. Stručně probereme i udržovací a zmlazovací řez dospělých plodících stromů. 

13.00 Oběd s diskusí

14.00 Odpolední blok v terénu s koláčovou pauzou. Budeme se věnovat praktickému nácviku řezu ovocných stromů v terénu. Řez si ukážeme a vysvětlíme na konkrétních stromech různého stáří, druhu i předcházející péče. Vše bude možné si samostatně s konzultací vyzkoušet.

16.00 Shrnutí, Závěr

K dispozici bude kvalitní ruční nářadí vhodné pro ošetřování ovocných stromů. V rámci kurzu bude určitě prostor pro vaše dotazy a diskuzi. S sebou teplá obuv i oděv, pracovní rukavice, ostré sadařské/zahradnické nůžky (budou i k zapůjčení na místě), zápisník a tužka.

Na kurzu se dozvíte a vyzkoušíte si

  • jak a kdy správně ošetřovat ovocné stromy, aby vyrovnaně rostly a plodily
  • jak správně technicky řez  provádět
  • na co si dát při řezu pozor a kdy stromy neřezat
  • vhodné ruční nářadí pro ošetřování ovocných stromů a jeho údržba

Lektoři

Ing. Kristina Kadlecová (sadařka, zahradnice, lektorka)

Ovocným stromům se věnuji několik let, sázím stromy do krajiny i do zahrad, ošetřuji různé typy stromů, a také roubuji a očkuji v ovocné školce. Pozoruji, zkoumám, učím se a s respektem nahlížím do oblasti pomologie a starých odrůd ovoce.


Mgr. Jakub Formánek

Vzděláním jsem učitel a léta praxe jsem absolvoval v roli manažera. Založením jsem přesto zemědělec. Ovocné stromy i krajina mi dělaly radost od dětství a pořádně si mě přitáhly před zhruba deseti lety v Kristových letech. Začali jsme se ženou Radkou a dětmi žít na konci cesty u lesa, ve Středohoří, poblíž starých ovocných stromů. Sázím, pěstuji a sbírám zkušenosti, které potřebují projít rukama. Baví mě to čím dál víc.


Informace a přihlášení

CENA JEDNODENNIHO KURZU je 1.780,- včetně sytého krásného vegetariánského oběda a sváči.

Rezervační poplatek 900,- zašlete na 2702501562/2010, do informací pro příjemce uveďte své jméno a příjmení. Poplatek je nevratný 14 dní před kurzem; pokud se kurz nemůže uskutečnit, např. Covid, vracíme zálohu, nebo nabízíme nový termín.

Na kurz se přihlaste emailem na spolek@malajiznistran.cz, do předmětu uveďte prosím typ a termín kurzu. Zpět Vám přijde potvrzení o přihlášení a žádost o zaplacení rezervačního poplatku.

Místo kurzu: Knínice č.p. 110, Lovečkovice 411 45; na horním konci obce - místo v mapě, případně volejte na tel. číslo 602 746 524, nebo 602 612 445

Jídlo: zajištěný vegetariánský oběd, svačina, nápoje. Vaříme ze zeleniny z naší zahrady a z dalších lokálních produktů (vejce, ovčí sýry). Pokud máte speciální dietu, dejte nám o tom vědět, domluvíme se.

Parkování: parkujte prosím na vjezdu k zahradě a pod Lípou u dětského mini hřiště (100 m od nás) - navedeme vás na místě.

BUS, pozor nejezdí to tak často: přes Litoměřice, nebo Ústí nad Labem do zastávek Lovečkovice, Knínice (cca 250m pěšky) či Lovečkovice, Knínice, rozc. (cca 1km pěšky). Vlak (pozor, nejezdí to tak často): přes Ústí nad Labem, tam přestup na BUS viz. výše.