Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří. Centra vzdělávání o tom krásném, co tvoří člověk a příroda spolu.

Začnu pěstovat! Plán zahrady, vytvoření záhonů a výsev, výsadba

Dvoudenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě, CHKO České středohoří

13. - 14. května 2023

8. - 9. července 2023


Účast na kurzu byla pro mě po všech stránkách velmi obohacující. Dozvěděla jsem se zásadní informace o přírodním zahradničení obecně i rostlinách na své zahradě. 

Obě lektorky jsou odbornice a neúnavně odpovídaly na dotazy. Vyzkoušela jsem si nové postupy přímo na místě. 

Dalo mi to koncepci a strukturu.

Viděl jsem to v praxi, reálné příklady a ukázky.

účastníci loňského termínu 

Představení kurzu

Kurz je pro začátečníky i pokročilé zahradníky. Pro všechny kteří si chtějí založit nebo již provozují užitkovou zahradu, chtějí o ni pečovat udržitelně a v souladu s přírodou, a vypěstovat si vlastní zeleninu v malém i větším (samozásobitelském) rozsahu.

Cílem prvního bloku Začnu pěstovat je osvojit si praktické dovednosti a nasdílet zkušenosti pěstování. Založíme záhon bez rytí, vysejeme a vysázíme ve smíšené kultuře a použijeme hlavní přírodní léčebné a ochranné prostředky v užitkové zahradě.

Kurz Vás podpoří v tom, abyste si navrhli zahradu na míru sobě (dle svého osobního nastavení) i v rámci podmínek Vašeho pozemku, časových možností a cílů. 

Cílem druhého bloku Plán zahrady (design) je osvojit si proces přemýšlení o designu, aby účastník tuto zkušenost mohl v jednoduchých krocích aplikovat při tvorbě či přeměně vlastní zahrady. Zažít v zahradě Spolku konkrétní příklady dobré praxe i zkušenosti předchozích slepých uliček. Tvořivě si pohrát s umístěním základních praktických prvků na plánu své zahrady (kompost, skleník, voda v zahradě) .

Kurz jde k podstatě věci: pěstování zeleniny a plný záhon. Popis kurzu zkrátka sedí a odlišuje od ostatních. 

Dostala jsem odpovědi na všechny své otázky a mnohem víc. Pobýt v krásné funkční zahradě (kde se dá všechno ochutnat) a osobně sdílet zkušenosti, bylo radostné.

Hanka

Z kurzu si odnesete Plán své zahrady vytvořený za podpory lektora i celé skupiny, praktický kalendář pro výsev a výsadbu, tabulku teplot klíčení semen, přehled osvědčených smíšených kultur, přehled přípravků pro přírodní léčení rostlin, a další.

Vše bude hodně praktické, uvidíme to a vyzkoušíme přímo v inspirační zahradě. Budeme se zaměřovat na to, co je pro jednotlivé účastníky důležité - začneme již dotazníkem před kurzem. Kurz stavíme pro ty, kdo chtějí poznatky rovnou uplatnit, má pomoci k radostnému pěstování již v této sezóně.

Nejcennější pro mě bylo prakticky si to vyzkoušet - osít a osázet si záhon během kurzu! 

Jiří


Forma kurzu, před-dotazník

Kurz je kromě zkušeností lektorek založen na vzájemném sdílení poznatků všech účastníků (i začátečníků). Má být vysoce praktický a užitečný - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem 14-7 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které v zahradě řešíte, na které se chcete zaměřit.


Program kurzu, základní časová linka

SOBOTA

8.30  Úvod, krátké vyhodnocení před-dotazníků

9.00  Benefity a "nevýhody" nerytí - setkání u kompostu :-)

9.30  Založení záhonu bez rytí v zahradě Spolku, ukázky následné péče a vedení záhonu, cestičky, okraje.

10.30 Základní způsoby a postupy výsevu a výsadby, praktické ukázky

12.30 Oběd (povídání a volná reflexe)

14.00 Zkoušení výsevu a výsadby v zahradě Spolku: smíšené kultury a jak na to aby fungovaly, nároky vybraných druhů zelenin, setí a sázení mezi zeleninu, koncept stále plných záhonů

15.30 Léčebné a ochranné prostředky v přírodní zahradě - teorie prevence, výroba jíchy a léčivého postřiku, 4 hlavní kategorie škůdců/nemocí + ochrana

18.00 Večeře

od 19.00 rozšiřující večerní blok (může být dobrovolný)


NEDĚLE

8.30  Restart

9.00  Osobní představy a vize naší zeleninové zahrady - vnitřní zahradník :-)

9.30  Základní principy udržitelného fungování a jejich praktická ukázka v zahradě

10.30 Dva způsoby jak k designu přistupovat

11.00 Umístění základních praktických prvků v zahradě, tvoření s vlastními plány, práce ve skupinách

12.30 Oběd

13.30 Pokračování tvoření svých návrhů, konzultace individuálních otázek, sdílení nápadů

15.00  Reflexe a uzemnění kurzu: co z představených informací a postupů mohu začít používat ve své zahradě; zopakovat si důležité poznatky a ověřit jejich porozumění ve skupinové/společné diskusi; provázat získané poznatky se svým plánem/designem své zeleninové zahrady

16.00 Závěr 


Lektorky

Radka Formánková

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování během růstu. Semenaří vybrané druhy organických a původních zelenin.

Od mládí mě baví zdravé vaření z kvalitních surovin, domácí přírodní kosmetika, ekologie zemědělství a krajiny. 

S manželem zakládáme environmentální a rozvojové centrum s cílem inspirovat a vést pěstitele k ekologicky udržitelné produkci potravin.


Radka Janďourková

Od roku 2012 se zabývá navrhováním a vytvářením zahrad. Profesně jí zajímá oživovat místa, půdu a vodu, přinášet rozmanitost květin, stromů a tím i hmyzu, ptactva a dalších živočichů. Pozorovat vztahy v zahradě a inspirovat lidi, aby ke všemu živému přistupovali s láskou a úctou. Pracovat v udržitelném módu (hledat jednoduchá řešení a pracovat tak akorát, abychom si to stále užívali), i s ohledem na zdroje (voda, půda, materiály ke stavbě atd.).

Od dětství trávím na zahradě mnoho času s rukama v hlíně. Zpočátku mě učili prarodiče ve své užitkové zahradě a máma mi předala svou lásku ke všemu, co kvete, voní a přináší krásu. 

Na to jsem navázala studiem Zahradnictví na ČZU v Suchdole, permakulturními kurzy s Jaroslavem Svobodou a rozsáhlým kurzem v německé komunitě Sieben Linden.


Informace, organizace, přihlášení

CENA DVOUDENNÍHO KURZU je 3.500,- včetně krásné vegetariánské stravy, bez ubytování. Kurz je pro skupinu 8-12 lidí, aby bylo na každého dost prostoru. Rezervační poplatek 1.750,- zašlete na 2702501562/2010, do informací pro příjemce uveďte své jméno a příjmení. Poplatek je nevratný 14 dní před kurzem; pokud se kurz nemůže uskutečnit, např. Covid, vracíme zálohu, nebo nabízíme nový termín.

Na kurz se přihlaste emailem na spolek@malajiznistran.cz, do předmětu uveďte prosím typ a termín kurzu. Zpět Vám přijde potvrzení o přihlášení a žádost o zaplacení rezervačního poplatku.

Místo workshopu: Knínice č.p. 110, Lovečkovice 411 45; na horním konci obce - místo v mapě,  případně volejte na tel. číslo 602 746 524, nebo 602 612 445.

Jídlo: zajištěný vegetariánský oběd s prvky ajurvédské kuchyně (oba dny), svačina, lehká večeře (polévka, pomazánky, kváskový chléb). Vaříme ze zeleniny z naší zahrady a z dalších lokálních produktů (vejce, ovčí sýry). Pokud máte speciální dietu, dejte nám o tom vědět, domluvíme se.

Parkování: parkujte prosím na vjezdu k zahradě, kdo se nevejde s tím se na místě domluvíme :)

BUS, pozor nejezdí to tak často: přes Litoměřice, nebo Ústí nad Labem do zastávek Lovečkovice, Knínice (cca 250m pěšky) či Lovečkovice, Knínice, rozc. (cca 1km pěšky). Vlak (pozor, nejezdí to tak často): přes Ústí nad Labem, tam přestup na BUS viz. výše.

Ubytování například:

Ubytovna skanzen Zubrnice , Farma Žampach Verneřice , Ubytování Jurta Nebočady

Těšíme se na viděnou!