Přijďte se vzdělávat v souvislostech a prakticky o tom krásném, co tvoří člověk a příroda spolu.

Voda, úpravy terénu a konstrukce v hospodaření 

Jednodenní kurz praktického environmentálního vzdělávání v hospodářství spolku Malá jižní stráň, CHKO České středohoří

24. srpna 2024

Líbí se mi koncepce Malé jižní stráně: jednoduchá řešení, převážně bez high-tech věcí. Bylo pro mě důležité vidět to v praxi.

Aleš

Celodenní praktický kurz zaměřený na základní hmoty hospodářství - zálivková voda (sběr či zadržování, rozvody, automatické zálivky), jezírka a nádrže, zemní práce a formování terénu pro zasakování vody z jarního tání i přívalových dešťů.

Kurz je určený pro ty, kteří chtějí v malinkém i ve větším hospodařit a chtějí jednoduchá prostá řešení, která zároveň zužitkovávají současné možnosti materiálů a vybavení. Cílem kurzu je předání a sdílení těch nejlepších zkušeností a také těch, které se neosvědčily. Shrnuje činnost spolku Malá jižní stráň a účastníků kurzů, nabízí prohlídku všech dostupných příkladů. Po absolvování kurzu bude o hodně jednodušší se do věcí pustit samostatně.

Kromě zkušeností lektorů jsou kurzy na Malé jižní stráni založené i na vzájemné inspiraci a sdílení všech účastníků. Kurzy mají být hlavně praktické a užitečné - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem zhruda 14 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které v zahradě řešíte, na které se chcete zaměřit.

Oceňujeme inspiraci naživo, možnost zkusit si to rukama, nasdílení dobrých zkušeností ale také chyb, omylů a neúspěchů, praktičnost kurzu a jednoduchost systémů i přístupu k věci.

Kurz září 2023

Program jednodenní kurz

8.30 Úvod, vyhodnocení před-dotazníků

9.00 Úvod do tématu a základní struktura kurzu, představení účastníků a jejich projektů

10.00 Dopolední praktický blok

12.30 Oběd, reflexe dopoledního programu

14.00 Odpolední praktický blok s kavárenskou a občerstvovací pauzou

17.00 Reflexe a shrnutí kurzu (zopakováním k moudrosti), diskuze

Lidé, kteří tento kurz připravují

Seznamte se s týmem kurzu, naše profily si otevřete přes fotografii či jméno. 

Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...

Více než deset let jí zajímá a baví vyživovat své blízké tím, co jí roste za domem, skutečným jídlem. Zpracovávání Honzových (manželových) výpěstků je pro ni velká radost. Vedle zdravého a krásného vaření na kurzech na Malé jižní stráni se ve spolku věnuje psaní projektů a podpoře komunitních témat. Má sen o komunitní kavárně a knihovně, nejlépe v...

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování...