Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří. Centra vzdělávání o tom krásném, co tvoří člověk a příroda spolu.

Úroda celý rok a stále plné záhony 

Jednodenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě, CHKO České středohoří

22. duben 2023

27. květen 2023

10. červen 2023

Nejdůležitější pro mě byl pocit, že pěstování vlastní zeleniny a ovoce může být mnohem snadnější a efektivnější, než jsem si myslela. 

Oceňuji velmi příjemnou atmosféru kurzu, krásné místo v srdci přírody Českého středohoří, skvělou vegetariánskou kuchyni. Kurz doporučuji začínajícím i pokročilým zahradníkům. 

Eva

Kurz je určený pro ty, kteří chtějí co nejvíce využít svou pěstební plochu, chtějí pěstovat celoročně či větší část sezóny. A také pro ty, kteří se chtějí inspirovat a vzájemně si předat zkušenosti s plánováním a realizací osevních postupů. 

Cílem kurzu je umět tvořivě a efektivně využívat svou pěstební plochu po celý rok. Uvidíte příklady plánování osevního postupu na celou sezónu. Na záhonech v zahradě uvidíte jejich konkrétní celoroční využití a také si plánování a osetí/osázení sami vyzkoušíte. Kurz vás tak povede k určení znalostí, dovedností a vybavení, které pro celoroční pěstování potřebujete. 

Smíšené kultury dané sezóny i představené osevní postupy Vám umožní pochopit jejich využití i "úskalí" a dostanete praktické tipy, jak je řešit. Dle časových možností a preferencí účastníků (viz dotazník před kurzem) se při kurzu také zaměříme na konkrétní dovednosti jako sít a sázet mezi zeleninu, multisetí či spon rostlin ve smíšených kulturách. 

Moc děkuju za včerejší seminář - vytrhla jsem hned skomírající okurky, aby se nadechly fazole. Mám hotový plán na podzimní záhon s mangoldy a saláty. Stala jsem se vědomou pěstitelkou za jediný den, neuvěřitelný!

Pavla

Kurz je hodně praktický. Vše, o čem budeme mluvit, uvidíte i na záhonech a v inspirační zahradě. Z kurzu si odnesete výsevní kalendář, tabulku teplot klíčení semen, tabulku osvědčených smíšených kultur a další praktické podklady.

 

Nejcennější pro mě bylo prakticky si to vyzkoušet - osít a osázet si záhon během kurzu! 

Jiří


Forma kurzu a dotazník před kurzem

Kromě zkušeností lektorky jsou kurzy založené i na vzájemné inspiraci a sdílení všech účastníků. Kurzy mají být vysoce praktické a užitečné - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem 14-7 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které v zahradě řešíte, na které se chcete zaměřit (v rámci daného tématu kurzu).

Kurz probíhá v inspirační zahradě spolku a v přilehlém přístřešku.


Program jednodenních kurzů

9.00 Úvod, vyhodnocení před-dotazníků

9.30 Ukázka způsobu plánování osevního cyklu, znalosti a dovednosti potřebné pro plánování.  Hra :-) osazování záhonu v průběhu roku

10.30 Ukázka realizovaných osevních postupů na vybraných záhonech. Domnělá i skutečná úskalí smíšených kultur. Tipy a vychytávky pro úspěšné návazné (celoroční) pěstování

13.00 Oběd (spojený s volnou reflexí)

14.30 Ukázka a nácvik praktických dovedností multi setí, setí a sázení mezi zeleninu, spon ve smíšených kulturách, kompostování a další dle preferencí účastníků

16.00 Praktické zkoušení - plán a realizace osevního postupu účastníky

17.00 Reflexe a shrnutí kurzu (zopakováním k moudrosti), diskuze

Lektorka

Radka Formánková

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování během růstu. Semenaří vybrané druhy organických a původních zelenin.

Od mládí mě baví zdravé vaření z kvalitních surovin, domácí přírodní kosmetika, ekologie zemědělství a krajiny. 

S manželem zakládáme environmentální a rozvojové centrum s cílem inspirovat a vést pěstitele k ekologicky udržitelné produkci potravin.


Informace, organizace a přihlášení

CENA JEDNODENNIHO KURZU je 1.780,- včetně krásného vegetariánského oběda a sváči.
Kurz je pro skupinu 8-10 lidí, aby bylo na každého dost prostoru. Rezervační poplatek 900,- zašlete na 2702501562/2010, do informací pro příjemce uveďte své jméno a příjmení. Poplatek je nevratný 14 dní před kurzem; pokud se kurz nemůže uskutečnit, např. Covid, vracíme zálohu, nebo nabízíme nový termín.

Na kurz se přihlaste emailem na spolek@malajiznistran.cz, do předmětu uveďte prosím typ a termín kurzu. Zpět Vám přijde potvrzení o přihlášení a žádost o zaplacení rezervačního poplatku.

Místo kurzu: Knínice 110, Lovečkovice 411 45; na horním konci obce - místo v mapě, případně volejte na tel. číslo 602 746 524, nebo 602 612 445

Jídlo: zajištěný vegetariánský oběd, svačina. Vaříme ze zeleniny z naší zahrady a z dalších lokálních produktů (vejce, ovčí sýry). Pokud máte speciální dietu, dejte nám o tom vědět, domluvíme se.

Parkování: parkujte prosím na vjezdu k zahradě, kdo se nevejde s tím se na místě domluvíme :)

BUS, pozor nejezdí to tak často: přes Litoměřice, nebo Ústí nad Labem do zastávek Lovečkovice, Knínice (cca 250m pěšky) či Lovečkovice, Knínice, rozc. (cca 1km pěšky). Vlak (pozor, nejezdí to tak často): přes Ústí nad Labem, tam přestup na BUS viz. výše

Těšíme se na viděnou!