Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří

Úroda celý rok a stále plné záhony 

Jednodenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě, CHKO České středohoří

Termíny 2023: 22. duben, 27. květen, 10. červen

Nejdůležitější pro mě byl pocit, že pěstování vlastní zeleniny a ovoce může být mnohem snadnější a efektivnější, než jsem si myslela. 

Oceňuji velmi příjemnou atmosféru kurzu, krásné místo v srdci přírody Českého středohoří, skvělou vegetariánskou kuchyni. Kurz doporučuji začínajícím i pokročilým zahradníkům. 

Eva

Kurz je určený pro ty, kteří chtějí co nejvíce využít svou pěstební plochu, chtějí pěstovat celoročně či větší část sezóny. A také pro ty, kteří se chtějí inspirovat a vzájemně si předat zkušenosti s plánováním a realizací osevních postupů. 

Cílem kurzu je umět tvořivě a efektivně využívat svou pěstební plochu po celý rok. Uvidíte příklady plánování osevního postupu na celou sezónu. Na záhonech v zahradě uvidíte jejich konkrétní celoroční využití a také si plánování a osetí/osázení sami vyzkoušíte. Kurz vás tak povede k určení znalostí, dovedností a vybavení, které pro celoroční pěstování potřebujete. 

Smíšené kultury dané sezóny i představené osevní postupy Vám umožní pochopit jejich využití i "úskalí" a dostanete praktické tipy, jak je řešit. Dle časových možností a preferencí účastníků (viz dotazník před kurzem) se při kurzu také zaměříme na konkrétní dovednosti jako sít a sázet mezi zeleninu, multisetí či spon rostlin ve smíšených kulturách. 

Moc děkuju za včerejší seminář - vytrhla jsem hned skomírající okurky, aby se nadechly fazole. Mám hotový plán na podzimní záhon s mangoldy a saláty. Stala jsem se vědomou pěstitelkou za jediný den, neuvěřitelný!

Pavla

Kurz je hodně praktický. Vše, o čem budeme mluvit, uvidíte i na záhonech a v inspirační zahradě. Z kurzu si odnesete výsevní kalendář, tabulku teplot klíčení semen, tabulku osvědčených smíšených kultur a další praktické podklady.

 

Nejcennější pro mě bylo prakticky si to vyzkoušet - osít a osázet si záhon během kurzu! 

Jiří


Forma kurzu a dotazník před kurzem

Kromě zkušeností lektorky jsou kurzy založené i na vzájemné inspiraci a sdílení všech účastníků. Kurzy mají být vysoce praktické a užitečné - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem 14 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které v zahradě řešíte, na které se chcete zaměřit (v rámci daného tématu kurzu).

Kurz probíhá v inspirační zahradě spolku a v přilehlém přístřešku.


Program jednodenních kurzů

9.00 Úvod, vyhodnocení před-dotazníků

9.30 Ukázka způsobu plánování osevního cyklu, znalosti a dovednosti potřebné pro plánování.  Hra :-) osazování záhonu v průběhu roku

10.30 Ukázka realizovaných osevních postupů na vybraných záhonech. Domnělá i skutečná úskalí smíšených kultur. Tipy a vychytávky pro úspěšné návazné (celoroční) pěstování

13.00 Oběd (spojený s volnou reflexí)

14.30 Ukázka a nácvik praktických dovedností multi setí, setí a sázení mezi zeleninu, spon ve smíšených kulturách, kompostování a další dle preferencí účastníků

16.00 Praktické zkoušení - plán a realizace osevního postupu účastníky

17.00 Reflexe a shrnutí kurzu (zopakováním k moudrosti), diskuze

Lektorka

Radka Formánková

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování během růstu. Semenaří vybrané druhy organických a původních zelenin.

Od mládí mě baví zdravé vaření z kvalitních surovin, domácí přírodní kosmetika, ekologie zemědělství a krajiny. 

S manželem zakládáme environmentální a rozvojové centrum s cílem inspirovat a vést pěstitele k ekologicky udržitelné produkci potravin.


Informace, organizace a přihlášení

CENA JEDNODENNIHO KURZU je 1.780,- včetně krásného vegetariánského oběda a sváči.
Kurz je pro skupinu 8-10 lidí, aby bylo na každého dost prostoru. Rezervační poplatek 900,- zašlete na 304191838/0300, do informací pro příjemce uveďte své jméno a příjmení. Poplatek je nevratný 14 dní před kurzem; pokud se kurz nemůže uskutečnit, např. Covid, vracíme zálohu, nebo nabízíme nový termín.

Na kurz se přihlaste emailem na spolek@malajiznistran.cz, do předmětu uveďte prosím typ a termín kurzu. Zpět Vám přijde potvrzení o přihlášení a žádost o zaplacení rezervačního poplatku.

Místo kurzu: Knínice 110, Lovečkovice 411 45; na horním konci obce - místo v mapě, případně volejte na tel. číslo 602 746 524, nebo 602 612 445

Jídlo: zajištěný vegetariánský oběd, svačina. Vaříme ze zeleniny z naší zahrady a z dalších lokálních produktů (vejce, ovčí sýry). Pokud máte speciální dietu, dejte nám o tom vědět, domluvíme se.

Parkování: parkujte prosím na vjezdu k zahradě, kdo se nevejde s tím se na místě domluvíme :)

BUS, pozor nejezdí to tak často: přes Litoměřice, nebo Ústí nad Labem do zastávek Lovečkovice, Knínice (cca 250m pěšky) či Lovečkovice, Knínice, rozc. (cca 1km pěšky). Vlak (pozor, nejezdí to tak často): přes Ústí nad Labem, tam přestup na BUS viz. výše

Těšíme se na viděnou!