Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří

Úroda celý rok a stále plné záhony 

Jednodenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě, CHKO České středohoří

Termíny 23. dubna, 28. května, 23. července a 10. září 2022

Nejdůležitější pro mě byl pocit, že pěstování vlastní zeleniny a ovoce může být mnohem snadnější a efektivnější, než jsem si myslela. 

Oceňuji velmi příjemnou atmosféru kurzu, krásné místo v srdci přírody Českého středohoří, skvělou vegetariánskou kuchyni. Kurz doporučuji začínajícím i pokročilým zahradníkům. 

Eva


Kurz je určený pro ty, kteří chtějí co nejvíce využít svou pěstební plochu, chtějí pěstovat celoročně či větší část sezóny. A také pro ty, kteří se chtějí inspirovat a vzájemně si předat zkušenosti s plánováním a realizací osevních postupů. 

Cílem kurzu je umět tvořivě a efektivně využívat svou pěstební plochu po celý rok. Uvidíte příklady plánování osevního postupu na celou sezónu. Na záhonech v zahradě uvidíte jejich konkrétní celoroční využití a také si plánování a osetí/osázení sami vyzkoušíte. Kurz vás tak povede k určení znalostí, dovedností a vybavení, které pro celoroční pěstování potřebujete. 

Smíšené kultury dané sezóny i představené osevní postupy Vám umožní pochopit jejich využití i "úskalí" a dostanete praktické tipy, jak je řešit. Dle časových možností a preferencí účastníků (viz dotazník před kurzem) se při kurzu také zaměříme na konkrétní dovednosti jako sít a sázet mezi zeleninu, multi setí či spon rostlin ve smíšených kulturách. 


A je super, že mají všichni dost prostoru - tj. že kurz není jen výklad. A skupina dotváří téma, které se probírá! 

Kristina


Kurz je hodně praktický. Vše, o čem budeme mluvit, uvidíte i na záhonech a v inspirační zahradě. Z kurzu si odnesete výsevní kalendář, tabulku teplot klíčení semen, tabulku osvědčených smíšených kultur a další praktické podklady.

 

Nejcennější pro mě bylo prakticky si to vyzkoušet - osít a osázet si záhon během kurzu! 

Jiří


Forma kurzu a dotazník před kurzem

Kromě zkušeností lektorky jsou kurzy založené i na vzájemné inspiraci a sdílení všech účastníků. Kurzy mají být vysoce praktické a užitečné - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem 14 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které v zahradě řešíte, na které se chcete zaměřit (v rámci daného tématu kurzu).

Kurz probíhá v inspirační zahradě spolku a v přilehlém přístřešku.


Program jednodenních kurzů

8.30 Úvod, vyhodnocení před-dotazníků

9.00 Ukázka způsobu plánování osevního cyklu

10.00 Ukázka realizovaných osevních postupů na vybraných záhonech a praktické zkoušení

12.30 Oběd (spojený s volnou reflexí)

14.00 Rekapitulace dopoledne, sdílení osvědčených smíšených kultur a osevních postupů, jejich skutečná i domnělá úskalí

15.00 Tipy a vychytávky pro praxi - multi setí, setí a sázení mezi zeleninu, spon ve smíšených kulturách

17.00 Reflexe a shrnutí kurzu (zopakováním k moudrosti), diskuze

Lektorka

Radka Formánková

Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, svou rodinu zásobuje plnohodnotnou a čistou potravou . Uplatňuje principy permakultury i biodynamického zemědělství, no dig přístup (zahradničení bez rytí), jednoduché hospodářské zásady předků a zdravý rozum. Hlavní důraz klade na přípravu záhonů a tvorbu živé půdy a zcela přírodní (bez agrochemie) ošetřování během růstu. Semenaří vybrané druhy organických a původních zelenin.

Od mládí mě baví zdravé vaření z kvalitních surovin, domácí přírodní kosmetika, ekologie zemědělství a krajiny. 

S manželem zakládáme environmentální a rozvojové centrum s cílem inspirovat a vést pěstitele k ekologicky udržitelné produkci potravin.


Informace, organizace a přihlášení

CENA JEDNODENNIHO KURZU je 1.780,- včetně krásného vegetariánského oběda a sváči.
Kurz je pro skupinu 8-12 lidí, aby bylo na každého dost prostoru. Rezervační poplatek 900,- (nevratný 14 dní před kurzem) zašlete na 304191838/0300, do informací pro příjemce uveďte své jméno a příjmení. 

Na kurz se přihlaste emailem na spolek@malajiznistran.cz, do předmětu uveďte prosím typ a termín kurzu. Zpět Vám přijde potvrzení o přihlášení a žádost o zaplacení rezervačního poplatku.

Místo workshopu: Knínice 110, Lovečkovice 411 45; na horním konci obce - místo v mapě, případně volejte na tel. číslo 602 746 524, nebo 602 612 445

Jídlo: zajištěný vegetariánský oběd, svačina. Vaříme ze zeleniny z naší zahrady a z dalších lokálních produktů (vejce, ovčí sýry). Pokud máte speciální dietu, dejte nám o tom vědět, domluvíme se.

Parkování: auta nechte prosím na horní návsi pod lípou (50m od nás). Společně s před-dotazníkem rozešleme i informace ke spolujízdě.

BUS, pozor nejezdí to tak často: přes Litoměřice, nebo Ústí nad Labem do zastávek Lovečkovice, Knínice (cca 250m pěšky) či Lovečkovice, Knínice, rozc. (cca 1km pěšky)

Vlak (pozor, nejezdí to tak často): přes Ústí nad Labem, tam přestup na BUS viz. výše

Covid info: když kurz nebude možný, najdeme nový termín, nebo vrátíme zálohu; dorazte zdraví, spokojení, případně otestovaní.

Těšíme se na viděnou!