Přijďte se vzdělávat v souvislostech a prakticky o tom krásném, co tvoří člověk a příroda spolu.

Jaro je tu! Předpěstování sazenic 

Jednodenní pěstitelský kurz ve skleníku přírodní inspirační zahrady, CHKO České středohoří

9. března 2024


Nejdůležitější pro mě byl pocit, že pěstování vlastní zeleniny a ovoce může být mnohem snadnější a efektivnější, než jsem si myslela. 

Oceňuji velmi příjemnou atmosféru kurzu, krásné místo v srdci přírody Českého středohoří, skvělou vegetariánskou kuchyni. Kurz doporučuji začínajícím i pokročilým zahradníkům. 

Eva

Kurz je určený všem pěstitelům zeleniny, samozásobitelům, zahrádkářům, kteří si chtějí pěstovat nebo si již pěstují vlastní sazenice. Pro pěstitele v malém i větším měřítku za pomoci různého vybavení i podmínek. Všem, kteří si chtějí zlepšit své dovednosti pěstování sadby s použitím i domácích prostředků např. vlastního substrátu.

Cílem kurzu je dát účastníkům k dispozici mnohaleté zkušenosti s vlastním pěstováním sazenic a nejranějšími výsevy a výsadbami ven i do skleníku. Včetně tipů na vhodné vybavení s důrazem na jednoduchost a praktičnost.

Na kurzu se dozvíte jaký substrát použít pro výsev a předpěstování sazenic a jak si ho připravit doma. Ukážeme si a vyzkoušíme různé pomůcky pro předpěstování, řekneme si co zvládnete za pomoci věcí, které již máte doma a co je prima koupit. Budeme mluvit o podmínkách pro dobré vzcházení semen, naučíme se testovat jejich klíčivost. Ukážeme si jak a co sít do výsevních misek/sadbovačů, kdy a jak semenáčky pikýrovat (přepichovat). Dozvíte se jaké zeleniny jsou citlivé na přesazování a jak to s nimi provést, aby úspěšně rostly. Osvojíte si správnou zálivku výsevů.  Naučíte se při jakých teplotách sazenice nechat růst, jak je otužovat před výsadbou ven. Kdy je čas na první výsevy do skleníku či ven a které zeleniny zvládnou jarní mráz. Dostanete tipy na zlepšení vašich podmínek pro předpěstování sazenic a mnoho dalších vychytávek.


Moc děkuju za včerejší seminář - vytrhla jsem hned skomírající okurky, aby se nadechly fazole. Mám hotový plán na podzimní záhon s mangoldy a saláty. Stala jsem se vědomou pěstitelkou za jediný den, neuvěřitelný!

Pavla


Kurz je hodně praktický. Vše, o čem budeme mluvit, tak uvidíte, osaháte si, vyzkoušíte. Z kurzu si odnesete celoroční výsevní kalendář, tabulku teplot klíčení semen a teplot pro růst a vegetaci sazenic a další praktické podklady.

Nejcennější pro mě bylo prakticky si to vyzkoušet - osít a osázet si záhon během kurzu! 

Jiří

Forma kurzu a dotazník před kurzem

Kromě zkušeností lektorky jsou kurzy založené i na vzájemné inspiraci a sdílení všech účastníků. Kurzy mají být vysoce praktické a užitečné - čím více zkušeností si vyměníme, tím lépe pro nás. Již od začátku se zapojíte vyplněním dotazníku, který vám zašleme emailem 14-7 dní před začátkem kurzu. Podle Vašich odpovědí kurz může být tématicky i časově zpřesněn, odpovídejte tedy prosím konkrétně, přicházejte s otázkami, které při pěstování řešíte (v rámci daného tématu).

Kurz probíhá ve skleníku (nově vytápěném) inspirační zahrady Spolku a částečně také venku v zahradě.

Program jednodenního kurzu

9.00 Úvod, vyhodnocení před-dotazníků

9.30 Pěstební substrát - jaký potřebuji, pro jaké rostliny, domácí výroba, použití. Porovnání různých substrátů. Vybavení pro pěstování sadby. Výhody/nevýhody různých materiálů

10.30 Ukázka a praktické zkoušení výsevů, multisetí, značení

11.30 Podmínky pro úspěšné vzcházení semen, test klíčivosti, teploty klíčení různých zelenin, optimální zálivka

13.00 Oběd (spojený s volnou reflexí)

14.30 Pikýrování semenáčků - praktické zkoušení, teplota pro vedení sazenic a vegetaci rostlin. Tipy jak zlepšit své podmínky pro předpěstování. Otužování sazenic. Výsadba ven a ochrana

16.00 První výsevy a výsadby do fóliáku/skleníku a ven, mrazuodolné zeleniny

17.00 Reflexe a shrnutí kurzu (zopakováním k moudrosti), diskuze

Lidé, kteří tento kurz připravují

Seznamte se s týmem kurzu, naše profily si otevřete přes fotografii či jméno. 

V současné době studuje na Farmářské škole, obor ekologické zemědělství, ale v minulosti pracovala jako terénní pracovnice a později vedoucí služby Podporované zaměstnávání, vytvářela metodiky služby. Později se naplno věnovala rodině a učila děti doma. Od roku 2014 vytváří pěstební zahradu, certifikovanou jako Ukázkový permakulturní projekt, svou...

Více než deset let jí zajímá a baví vyživovat své blízké tím, co jí roste za domem, skutečným jídlem. Zpracovávání Honzových (manželových) výpěstků je pro ni velká radost. Vedle zdravého a krásného vaření na kurzech na Malé jižní stráni se ve spolku věnuje psaní projektů a podpoře komunitních témat. Má sen o komunitní kavárně a knihovně, nejlépe v...

Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...