Úrodné environmentální centrum v Českém středohoří

Zprávy o činnosti Spolku Malá jižní stráň

Zprávy o naší činnosti si můžete také filtrovat podle kategorií - zprávy o centru a kurzech či vzdělávání, zprávy o obnově krajiny a místa, či zprávy o pěstování jídla a férovém chovu drůbeže.

Přečtěte si více o činnosti Spolku, aktuální dění sledujte na Facebooku Malé jižní stráně.

Přátelé, před malou chvílí jsme dokončili 14 měsíců probíhající, intenzivní práce na přípravě otevřených komunitních dílen zde ve Středohoří. Všechny předešlé fáze hodnoceni stavebního a grantového projektu dopadly moc dobře, teď začala ta závěrečná a tedy nejdůležitější na Ministerstvo životního prostředí a Státní Fond Životního Prostředí.
Takže...

Lipová ratolest může znamenat obecný symbol obnovy a svěžího růstu, nebo pro veselé povahy obrůstání kaplí a dalších památek náletovou zelení :)

Kapli Svatého Prokopa obnovují zdejší lidé a řemeslníci. V letech 2008 až 2010 bylo uchráněné a vyztužené obvodové zdivo, zřícené části znovu vyzděné a kaple zastřešená. Následně v letech 2024 a 2025 proběhly kamenické, zednické, tesařské a střechařské práce.

Pokud jsme si kompost pro výsev nepřipravili již na podzim a náš zahradní kompost nyní není zmrzlý, převezeme ho do skleníku, fóliovníku nebo jiného chráněného místa (například do garáže či přístřešku). Tam kompost mírně proschně, což usnadní práci v únoru. Dále přivezeme další materiály, jako je písek nebo krtince, které se v tomto období...

Na středu 11.12. Spolek Malá jižní stráň organizuje přednášku - diskusní prostor o sdílené energetice v béžném občanském životě, jejích aktuálních možnostech v ČR. Tématem nás provede Bc. Jan Mudroch, který z pozice odborníka na digitální inovace byl u tvorby státní strategie zakládání energetických družstev. Za spolek bude zajišťovat Jakub...

Od počátku října - někteří už od září :-) - jsme mírně napnutí, kdy nastane ten správný čas začít sklízet zeleninu. Zeleninu, kterou chceme uskladnit či zpracovat a nechceme, aby jí poškodily první mrazy. Pro snazší orientaci a zachování klidu nabízíme pár kroků jak postupovat.

Přednášky s praxí a diskusemi v rámci projektu Náš environment a klima (projekt kurzů, přednášek a dalších aktivit Spolku Malá jižní stráň) jsou zacílené na změnu skrze informovanost. Adaptace jednotlivců i celých obcí, komunit v krajině je cílem této přednášky o výsadbě ovocných stromů v krajině, jejich následné údržbě a obnově jedlé, odolné,...

Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...

Lektorka, původně středoškolská němčinářka a češtinářka. Patnáct let pracuje v neziskovém sektoru v oblasti podpory lidí se znevýhodněním a v environmentální oblasti.

Dnes dorazila Škola Xavier, Malá jižní stráň pořádá kurz pro školáky. Nálada je svěží a zvídavá, je to prima! Dětské environmentální vzdělávání můžeme pořádat díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Státního Fondu Životního Prostředí, Národního plánu obnovy. Děkujeme!

Letos přichází jarní teploty o několik týdnů dřív, než je obvyklé. V Aleji Knínice jsme vyměnili stromy, jejichž kořeny byly nevratně poškozené hryzcem, dosadili několik nových a chystáme se roubovat na předloni zasazené podnože.

Několik let to čekalo, ale letos jsme se do toho pustili - záhony jsou nyní přístupnější, praktičtější, jednodušší. Polic je dostatek a školící místnost ve skleníku má nové vybavení.

Publikujeme zde v plném znění dopis europoslancům i s přílohou - podrobnou argumentací (ve fotogalerii dole pod textem), která objasňuje proč nesouhlasíme s návrhem nařízení EU k novým genomickým technikám, proč chceme, aby poslanci hlasovali proti tomuto návrhu a proč je důležité vyvolat nejdříve veřejnou debatu k této problematice zohledňující...

Uvádíme zde plné znění dopisu za Spolek, který je součástí aktuální celoevropské iniciativy lidí, kteří chtějí aby svobodný přístup k osivu a jeho přirozené množení zůstaly zákonech chráněné:

Včera jsme byli na pracovní návštěvě v Sociálním podniku Jasan, který vyrábí moc dobré sirupy, pesta a mnoho jiného - z vypěstované zeleniny, kupovaných surovin, a například i sběru ovoce a šípku v okolní krajině (celý katastr je díky působení PRO BIO v ekologicky šetrném zemědělství, žádné postřiky apod., jedinečná situace v české krajině). Hodně...