Výroční zpráva 2024
Dobrý den, nahlédněte to Výroční zprávy Spolku Malá jižní stráň za rok 2024, případně i do výročních zpráv z předchozích let.
Zprávy o naší činnosti si můžete také filtrovat podle kategorií - zprávy o centru a kurzech či vzdělávání, zprávy o obnově krajiny a místa, či zprávy o pěstování jídla a férovém chovu drůbeže.
Přečtěte si více o činnosti Spolku, aktuální dění sledujte na Facebooku Malé jižní stráně.
Dobrý den, nahlédněte to Výroční zprávy Spolku Malá jižní stráň za rok 2024, případně i do výročních zpráv z předchozích let.
Přátelé, před malou chvílí jsme dokončili 14 měsíců probíhající, intenzivní práce na přípravě otevřených komunitních dílen zde ve Středohoří. Všechny předešlé fáze hodnoceni stavebního a grantového projektu dopadly moc dobře, teď začala ta závěrečná a tedy nejdůležitější na Ministerstvo životního prostředí a Státní Fond Životního Prostředí.
Takže...
Lipová ratolest může znamenat obecný symbol obnovy a svěžího růstu, nebo pro veselé povahy obrůstání kaplí a dalších památek náletovou zelení :)
Kapli Svatého Prokopa obnovují zdejší lidé a řemeslníci. V letech 2008 až 2010 bylo uchráněné a vyztužené obvodové zdivo, zřícené části znovu vyzděné a kaple zastřešená. Následně v letech 2024 a 2025 proběhly kamenické, zednické, tesařské a střechařské práce.
Pokud jsme si kompost pro výsev nepřipravili již na podzim a náš zahradní kompost nyní není zmrzlý, převezeme ho do skleníku, fóliovníku nebo jiného chráněného místa (například do garáže či přístřešku). Tam kompost mírně proschně, což usnadní práci v únoru. Dále přivezeme další materiály, jako je písek nebo krtince, které se v tomto období...
Na středu 11.12. Spolek Malá jižní stráň organizuje přednášku - diskusní prostor o sdílené energetice v béžném občanském životě, jejích aktuálních možnostech v ČR. Tématem nás provede Bc. Jan Mudroch, který z pozice odborníka na digitální inovace byl u tvorby státní strategie zakládání energetických družstev. Za spolek bude zajišťovat Jakub...
Od počátku října - někteří už od září :-) - jsme mírně napnutí, kdy nastane ten správný čas začít sklízet zeleninu. Zeleninu, kterou chceme uskladnit či zpracovat a nechceme, aby jí poškodily první mrazy. Pro snazší orientaci a zachování klidu nabízíme pár kroků jak postupovat.
Přednášky s praxí a diskusemi v rámci projektu Náš environment a klima (projekt kurzů, přednášek a dalších aktivit Spolku Malá jižní stráň) jsou zacílené na změnu skrze informovanost. Adaptace jednotlivců i celých obcí, komunit v krajině je cílem této přednášky o výsadbě ovocných stromů v krajině, jejich následné údržbě a obnově jedlé, odolné,...
Osvětové přednášky v rámci projektu Náš environment a klima (projekt kurzů, přednášek a dalších aktivit Spolku Malá jižní stráň) jsou míněné jako nástroj změny. Adaptace jednotlivců i celých obcí, komunit v krajině je cílem této přednášky s názvem Obnova a tvorba odolné krajiny a obcí zde v Českém středohoří.
Permakulturní zahradnice, lektorka permakulturního designu, uchovatelka osiva, bylinkářka a mastičkářka. Více si o ní můžete přečíst také na www.permajoga.cz
Vzděláním pedagog (anglický jazyk a primární pedagogika), léta praxe absolvoval v roli manažera ve výrobě a stavebnictví. Paralelně se zapojil do neziskového sektoru nejprve v roli dobrovolníka, která se přirozeně proměnila v částečný úvazek a součást vedení organizace. Zajímá ho vztah člověka a životního prostředí, vzdělávání jako nástroj rozvoje...
Lektorka, původně středoškolská němčinářka a češtinářka. Patnáct let pracuje v neziskovém sektoru v oblasti podpory lidí se znevýhodněním a v environmentální oblasti.
Navazujeme na zprávu o přestavbě, skleník je nyní v téměř plném provozu pěstebních i vzdělávacích akcí.
Dnes dorazila Škola Xavier, Malá jižní stráň pořádá kurz pro školáky. Nálada je svěží a zvídavá, je to prima! Dětské environmentální vzdělávání můžeme pořádat díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Státního Fondu Životního Prostředí, Národního plánu obnovy. Děkujeme!
Letos přichází jarní teploty o několik týdnů dřív, než je obvyklé. V Aleji Knínice jsme vyměnili stromy, jejichž kořeny byly nevratně poškozené hryzcem, dosadili několik nových a chystáme se roubovat na předloni zasazené podnože.
Několik let to čekalo, ale letos jsme se do toho pustili - záhony jsou nyní přístupnější, praktičtější, jednodušší. Polic je dostatek a školící místnost ve skleníku má nové vybavení.
Dobrý den, nahlédněte to Výroční zprávy Spolku Malá jižní stráň za rok 2023, případně i do výročních zprávy z roku 2022.
Publikujeme zde v plném znění dopis europoslancům i s přílohou - podrobnou argumentací (ve fotogalerii dole pod textem), která objasňuje proč nesouhlasíme s návrhem nařízení EU k novým genomickým technikám, proč chceme, aby poslanci hlasovali proti tomuto návrhu a proč je důležité vyvolat nejdříve veřejnou debatu k této problematice zohledňující...
Uvádíme zde plné znění dopisu za Spolek, který je součástí aktuální celoevropské iniciativy lidí, kteří chtějí aby svobodný přístup k osivu a jeho přirozené množení zůstaly zákonech chráněné:
Včera jsme byli na pracovní návštěvě v Sociálním podniku Jasan, který vyrábí moc dobré sirupy, pesta a mnoho jiného - z vypěstované zeleniny, kupovaných surovin, a například i sběru ovoce a šípku v okolní krajině (celý katastr je díky působení PRO BIO v ekologicky šetrném zemědělství, žádné postřiky apod., jedinečná situace v české krajině). Hodně...
Nejdůležitějším sdělením pro nás je, že náves obce měla nedostatek míst k sezení. Proč je tato informace pro nás cenná? Neboť dva roky zpátky by na zanedbaném místě s dosluhujícími či rozpadlými prvky nikdo sedět nechtěl.
Během září a října jsme se věnovali webovým stránkám Centra a činnosti Spolku. Přibyl také internetový obchod. Děkujeme Ministerstvu kultury za podporu! Jednou z velkých předností je přívětivost a čitelnost z PC i mobilního zařízení.