Předpěstování zeleniny

22.02.2022

Je polovina února, více denního světla a tak začínáme s prvními výsevy. Do sadbovačů či výsevních misek sejeme cibule rozličných druhů i odrůd, velmi rané saláty, které již v březnu mohou jít na záhon (např. Mělnický máj, Zlatý rekord, Safír...), jarní kapusty, zelí, kedlubny a špenát. A také teplomilné zeleniny, které potřebují delší čas k růstu jako lilek, celer, papriky. Ty jdou na vyklíčení do koupelny, tedy na nejteplejší místo v domě (teploty mezi 25-30°C jsou pro klíčení papriky a lilku optimální). 

Brukve klíčí na chodbě u okna, kde je kolem 15°C, asi týden po vyklíčení jdou do nevytápěného skleníku, kde se denní teploty při podmračeném počasí pohybují okolo 10°C a noční jsou obvykle kolem 4°C. Sazenice porostou pomalu a do síly. 

Cibuli nechám klíčit přímo ve skleníku, při uvedených teplotách klíčí 10-13 dní. Výsevní substrát používáme vlastní (kupovaný obsahuje rašelinu a její těžba mj. ničí jedinečné přírodní lokality), obvykle je to směs kompostu, zahradní zeminy a případně i písku (2 díly zeminy/kompostu a 1 díl písku). 

Kompost proseju přes síto (kdo nemá stačí cedník na špagety nebo plastová děrovaná přepravka) a napěchuju do sadbovačů. Používám pro všechny druhy zeleniny, bylin i květin.