Malá jižní stráň

Spolek pro vybudování praktického environmentálního a komunitního centra v CHKO České středohoří

Blog hlavních témat spolku

Tady zaznaménáváme naší činnost v průběhu let. V podmenu blogu si můžete články třídit podle témat, kterým se cíleně věnujeme.

Aktuální dění sledujte také na Facebooku spolku Malá jižní stráň.

Po sklizni keříčkových fazolí ve smíšené kultuře (výsadbě) s okurkou a celerem osíváme uvolněné plochy špenátem, ředkvičkou a polníčkem. Uvedené plodiny spolu dobře rostou, jen ředkvička není doporučovaná s okurkou, proto jsme ji umístili do vzdálenějšího řádku.

Letos jsme se poprvé přidali k projektu DEN OTEVŘENÝCH ZAHRAD. Jako pořadatelé jsme si to fakt užili - milá setkání, inspirativní lidé, společná témata k probrání. Vše uzemněno užitkovou přírodní zahradou spolku Malá jižní stráň a zázemím Bistra/kavárny místopředsedkyně spolku :) Soni. Děkujeme všem, kdo se na projektu v Česku účastní.

Semenaření salátů pro nás znamená postupné uzpůsobení odrůdy na naše podmínky, klima a půdu - utvoření odolných, držáků :)

Roubujme přátelé, ať nám to jde nebo ne! Jabloně, švestky, kaštany, ořechy, třešně, višně, broskve, meruňky, všechno! zkoušejme to, dokud si to nesvojíme, nebo se neproměníme v prach.
Na Malé jižní stráni zatím roubujeme pouze kleštěmi (práce s nožem a jeho precizní ostření nás teprve čeká) a také pouze přímé roubování bez přechovávání roubů v...

Tam kde jsme doma, hledáme formát Velikonočního pondělí, u kterého se potkají všechny generace, všechna vyznání a kterého se PROSTĚ CHTĚJÍ ÚČASNIT. Letos jsme zkusili společný přípitek pod lípou s občerstvením a volitelným pomlazováním i koledou. Byla to paráda a zůstal pocit, že spolu žijeme rádi. A to je dneska skoro zázrak, tak máme radost!

Uskladnění potravin - zejména zeleniny - přes zimní mrazivé měsíce i rané jarní pěstování přináší tyto výsledky. Brambory, červená řepa a mrkve byly uskladněné v hromádce písku u zdi domu (více k zimnímu uskladnění zeleniny v samostatném článku), dýně, cibule a česnek zkrátka ve sklepě (i když ten náš je trochu nešikovný, žádný libový...

Pro stále plné záhony je důležité vlastní předpěstování sazenic. Nebo dobrý zdroj, kde sazenice můžeme získat po větší část roku (na trzích se prodávají především na jaře). Jak se nám v záhonu uvolní místo sklizením zeleniny, píchneme nové sazenice a jedeme dál. Můžeme samozřejmě uvolněná místa i osít, ale s připravenou sadbou jeden záhon...

Je polovina února, více denního světla a tak začínáme s prvními výsevy. Do sadbovačů či výsevních misek sejeme cibule rozličných druhů i odrůd, velmi rané saláty, které již v březnu mohou jít na záhon (např. Mělnický máj, Zlatý rekord, Safír...), jarní kapusty, zelí, kedlubny a špenát. A také teplomilné zeleniny, které potřebují delší čas k růstu...

Alej Knínice má nyní asi 64 stromů, sázeli jsme v průběhu posledních tří let. Už jsme zjistili, že výsadbou to teprve začíná. Letos to od nás chce okopání, vypletí, dodávku živin (soused v obci má koně a vydatně podestýlá), opravit ochrany a také jednoduchý řez na podporu kosterních větví.

Fotoreportáž o zimním dni kurů žijících v zahradě a sadu (nikoliv v klecích). Kromě skvělých vajec v naší kuchyni a občasného nedobrovolného přikrmování lišek, kun i dravců nás zaujala velká kapacita slepičího hejna čistit sad - prohrabávat a vyzobávat pod ovocnými stromy vše, co by na jaře vylezlo na stromky a dělalo neplechu. Díky jim za to :)

Chápeme to ve spolku tak, že je třeba co nejvíce dešťové vody přirozeně zadržet a buďto vsáknout, nebo odpařit - nikoliv poslat pryč různými kanály a koryty jak je běžné. Střechy domů a přístřešků jsme svedly do rybníčku a přirozený odpar (jezírko není zásakové) funguje celosezónně moc dobře.

Dvoudenní intenzivní kurz se moc vydařil, počasí nám přálo, atmosféra byla skvělá - účastnili se převážně zkušení zahradníci, kteří nejvíce oceňovali jednoduchost založení záhonu bez rytí. Líbila se také propojenost praxe s teoretickými bloky kurzu, možnosti celoročního pěstování, možné kombinace rostlin na záhonech a individuálně probírané...

Sklízíme další letošní úrodu luskových hrášků, bobu, salátů, jahod, kedluben, zelí, kapusty a bylin. Trvalky naplno sytí včely a další užitečný hmyz. Připravujeme jíchy pro vitalitu rostlin, organické postřiky pro hojení listových onemocnění stromů a motykou demotivujeme hryzce :) od návštěvy kořenů v ovocném sadu.

Na úrovni státu jsme si odhlasovali ukončení klecového chovu. A i pro zvířata, která chováme různě doma, se dá dost udělat. U nás zkoušíme, jak do hospodářství zapojit hejno kurů, aby to bylo pro všechny prima. Aby to bylo čisté, s jednoduchou údržbou - kterou díky tomu člověk udělá dostatečně často, každých pár dní.

Ovocný sad Spolku je ve výrazném svahu, osvědčuje se nám výsadba do retenčních pásů - několik desítek metrů dlouhé "svejly", které do sebe zasakují jarní tání sněhu i přívalové deště.

Výsledkem této jarní práce (a letošní jaro nás teplotně pěkně vycvičilo) má být dalších 15 vysokokmenných stromů v Aleji Knínice a její pravidelná jarní údržba. Vysadili jsme tentokrát pouze tzv. podnože, na které roubujeme místní vytipované odrůdy - některé dle pomologického určení z loňska, některé jednoduše na doporučení starousedlíků a sousedů....

Navazujeme na pomologické určení a ošetřující citlivý řez u vybraných starých cenných jabloní v krajině kolem Knínic a Zubrnic. Plodící a zdravé stromy pomologicky určil Ing. Ondřej Dovala, znalec a mistr řezu starých odrůd.

Dnes proběhlo setkání Knínických k možnosti dotace na opravu návse - m.j. obecního přístřešku, laviček, zábradlí k potoku, parku a výsadby. Výsledkem je moc příjemná shoda naprosté většiny bez ohledu na věk, rozdily novousedlík/starousedlík či politický názor. To je prima.